Археологічний музей

Формування археологічних колекцій у Львівському університеті має давні традиції. У 1893 р. зусиллями професора класичної філології Людвіка Цвіклінського створено Археологічний кабінет, який фінансувався за рахунок урядових дотацій і приватних пожертв. Збірка складалася із оригіналів, копій, фотографій та малюнків пам’яток античного мистецтва, а також колекції (близько 1,5 тис. знахідок) з розкопок проф. Ісидора Шараневича на могильнику висоцької культури біля с. Чехи (тепер с. Лугове Бродівського р-ну)

    На початку ХХ ст. Археологічний кабінет, перебував під керівництвом проф. Кароля Гадачека і знаходився на першому поверсі старого університетського корпусу (вул. Св. Миколая, тепер – вул. Грушевського, 4).    У міжвоєнний період у Львівському університеті археологія розвивалась в рамках діяльності двох кафедр та їх інститутів – класичної археології проф. Е. Булянди і праісторії проф. Л. Козловського. При кожній кафедрі були власні археологічні збірки. У 1940 р. створено історичний факультет Львівського університету. Тоді ж на основі збірок згаданих кафедр засновано Археологічний музей, завідувачем якого став І. Старчук. Однак, діяльність музею, як і всього університету, була припинена із початком німецької окупації Львова.    У 1950–1960-х рр. львівська археологічна школа, ядром якої був відділ археології Інституту суспільних наук АН УРСР, вже мала досить вагомий доробок, значно поповнилися втрачені під час воєнного лихоліття фонди археологічних матеріалів. Саме на цей час припадають дослідження на таких хрестоматійних пам’ятках як Молодове, Кормань, Зимне, Івання, Острівець, Млиниська, Золочів, Лагодів, Черепин, Чижиків, Ріпнів, Бовшів, Пліснеськ, Судова Вишня та ін. У 1963–1969 рр., внаслідок реорганізації науково-освітньої галузі, Інститут суспільних наук перебував у структурі Львівського університету. Це дало змогу на базі університету створити археологічний музей, експозицію якого в основному склали матеріали, здобуті під час польових робіт співробітниками відділу археології ІСН.

    У березні 1967 р. Археологічний музей відкрив свої двері для відвідувачів. Створення музею такого профілю стало можливим завдяки ініціативі та зусиллям завідувача кабінету допоміжних історичних дисциплін Володимира Зварича і співробітників відділу археології Інституту суспільних наук Львівського університету Ігоря Свєшнікова і Лариси Крушельницької, яка й провела першу екскурсію. У відкритті музею взяли участь ректор університету М. Максимович, проректори Ф. Деркач і В. Рогаченко, професори І. Вейцківський, Д. Похилевич, А. Зашкільняк, О. Черниш та ін.    Подальший розвиток музею пов’язаний з іменами його завідувачів: Романа Чайки (у 1972–2005 рр.) і Тараса Миляна (у 2005–2006 рр.). З кінця 1960-х рр. колекція Археологічного музею поповнювалася за рахунок щорічних археологічних експедицій співробітників університету (насамперед, М. Пелещишина та Р. Чайки), а також випадково виявленими предметами, які надходили від студентів, вчителів історії, краєзнавців.    Матеріали з пам’яток, розкопаних в 1970–1990-х рр., таких як Тадані, Зимне, Деревляни, Листвин, Голишів, Хорів, тепер експонуються в музеї.

 
                        Головна            Наші працівникиGolovna.htmlPracivniki_arheologicnogo_muzeu/Pracivniki_arheologicnogo_muzeu.htmlshapeimage_3_link_0shapeimage_3_link_1
Strukturni_pidrozdili.html
                        Головна            Наші працівникиGolovna.htmlPracivniki_arheologicnogo_muzeu/Pracivniki_arheologicnogo_muzeu.htmlshapeimage_5_link_0shapeimage_5_link_1
Strukturni_pidrozdili.html